0212 615 10 80
info@echozemin.com

Yük Hücresi (Load Cell)

Yük hücreleri (Load Cell) Tünel imalatlarında gövde çelik iksa ayaklarına ve bulonlara gelen yüklerin ölçümünde, diyafram duvar imalatlarında çelik donatı panallerine gelen yüklerin ölçümünde , istinat duvarı imalatlarında zemin çivilerine ve bulonlara gelen yüklerin ölçülmesinde, derin kazılarda  fore kazık ve ankrajlara gelen yüklerin ölçülmesinde , kazık yükleme deneylerinde plakalara gelen yüklerin  ölçülmesinde , köprü ve viyadük ayaklarına gelen yüklerin ölçülmesinde ve izlenmesinde kullanılmaktadır.

Titreşimli Tel Çapa Yükleme Hücreleri, yük altındaki silindirin sıkıştırmasını ölçen çevre çevresinde eşit uzaklıkta düzenlenmiş uzunlamasına eksene paralel monte edilen 3 ila 6 titreşim tel gerinim sensörüne (kapasiteye bağlı olarak) sahip yüksek mukavemetli bir silindirden oluşur.

Çapalar, kaya cıvataları ve tendonları karşılamak için bir merkez delik ile imal edilirler.

Bireysel sensörlerden alınan değerler ortalaması alınır ve her bir hücre ile birlikte verilen bir kalibrasyon faktörü ile birlikte kullanıldığında, uygulanan yükün hesaplanmasına izin verilir.

Çok telli bağlantılarda bu nedenle, her sensördeki yükü uygun bir şekilde izleyerek tellerin düzgün şekilde gerilmesi mümkündür.

Yük hücrelerinin piyasada en çok tercih edilen  Hidrolik ankraj yük hücresi , elektrikli ankraj yük hücresi, VW Yük hücresi ve çelik kaplama disk yük hücre modelleri mevcuttur.