0212 615 10 80
info@echozemin.com

Çatlak ve Eklem Ölçer

Çatlak ölçer (crackmeter) yüzeyde oluşan çatlakların ilerleme hareketlerini izlemek için tasarlanmışlardır.

Mevcut yapılara yakın kazı veya inşaat faaliyetlerinin etkileri, toprak, kaya, beton, asfalt, gibi Yapılarda oluşan çatlakların izlenerek daha büyük problemlere dönüşmeden erken tedbir alınmasında yararlıdırlar.

uygulama alanları:Tünel,yığma yapılar,köprü İnşaatı,yüzeysel çatlaklar,Baraj inşaatları

Eklem ölçer (jointmeter)  Beton bloklar arasındaki derz açılma ve kapanmalarını ölçmek için özel olarak dizayn edilmiş ölçüm sistemidir. Tek eksenli, iki eksenli veya üçeksenli göreceli devinimleri tespit etmek üzere kullanılırlar.

Bitişik yüzeylerin yer değiştirmesini ölçmek için

Çatlak sayaçları, genellikle binalarda, köprülerde, barajlarda, boru hatlarında ve kaya oluşumlarında çatlaklar ve derzlerde yer değiştirmeleri ölçmek üzere tasarlanmıştır ve hareketi bir (1D) veya üç eksende (3D) ölçmek için kullanılabilir.

Müşterek sayaçlar, toplu beton yapılarda derz hareketini izlemek için idealdir. Tipik uygulamalar abutment, döşeme, temel ve istinat duvarları, tüneller veya şaft kaplamaları, kemer, yer çekimi ve barajlardır.

Tell Tale Crack Monitör (Plastik çatlak ölçer PVC), mechanical crackmeter (Mekanik çatlak ölçer), Titreşen telli crackmeter modelleri en çok tercih edilen modellerdir.